Fitch: Zakup części DBPL z neutralnym wpływem na ocenę kredytową BZ WBK 

15 grudnia 2017, 16:34Warszawa, 15.12.2017 (ISBnews) - Fitch Ratings oczekuje, że planowane nabycie przez Bank Zachodni WBK głównych części Deutsche Bank Polska (DBPL) będzie neutralne dla oceny kredytowej banku, gdyż transakcja ta w ograniczonym stopniu wpłynie na kluczowe wskaźniki kredytowe BZ WBK, podała Agencja. 

"Nasz pogląd odzwierciedla niewielki rozmiar celu przejęcia, znaczny planowany wzrost kapitału na sfinansowanie transakcji oraz ograniczony wpływ na kluczowe wskaźniki kredytowe BZ WBK po przejęciu" - czytamy w raporcie. 

BZ WBK zawarł wczoraj z Deutsche Bank AG umowę dotyczącą wykupu podstawowej działalności Deutsche Bank Polska  za 1,29 mld zł (306 mln euro). BZ WBK sfinansuje 80% zakupu poprzez emisję nowych akcji dla Deutsche Bank AG, a 20% rozliczy w gotówce.Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, a jej planowane zamknięcia wyznaczono na IV kw. 2018 r.

Fitch nie spodziewa się istotnego osłabienia pozycji kapitałowej banku w wyniku tej transakcji, bowiem kapitalizacja BZ WBK jest silna, a wskaźnik Fitch Core Capital wynosi 17,3% na koniec września 2017 r.

Profil finansowania i płynności BZ WBK powinien osłabiać się nieznacznie, ponieważ nabywany biznes DBPL jest w około 65% finansowany z depozytów, a 35% z pożyczek od Deutsche Bank.  Analitycy szacują, że wskaźnik kredyty/depozyty wzrośnie do ok. 107% po zakończeniu transakcji wobec 100% zanotowanego na koniec września 2017 r. 

W ocenie Fitch, emisja nowych akcji dla Deutsche Banku nie rozwodni istotnie udziału BZ WBK w jednostce dominującej - Banco Santander (spadek o ok. 2,7%) nie będzie miała wpływu na ocenę wsparcia przez Fitch.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

(ISBnews)

 

Autor: ISBnews

Zalogowanie do serwisu ekonomicznego analizy.bgzbnpparibas.pl
z Twojej obecnej przeglądarki nie jest możliwe.
Użyj nowszej wersji.

Pobierz teraz rekomendowaną przeglądarkę
i korzystaj w pełni z serwisu.
firefox firefox