MR szacuje, że inflacja wzrośnie r/r do 2,1% w październiku

12 października 2017, 17:03



Warszawa, 12.10.2017 (ISBnews) - Inflacja wzrośnie w skali roku do 2,1% w październiku, zaś ceny powinny wzrosnąć o ok. 0,4% w ujęciu miesięcznym, wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju (MR).

"W ocenie MR w październiku br., w porównaniu z wrześniem, ceny powinny wzrosnąć o około 0,4 proc., głównie ze względu na wzrost cen żywności, a także wzrost – choć wolniejszy – cen w transporcie. Wskutek czynników sezonowych wzrosnąć powinny także ceny odzieży i obuwia. Oczekujemy, że w październiku br. roczny wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 2,1 proc." - podało MR w komentarzu do danych GUS. 

Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wyniosły 2,2% w ujęciu rocznym we wrześniu 2017 r. (wobec 1,8% r/r w sierpniu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4% we wrześniu. Największy wpływ na zmianę cen we wrześniu 2017 roku (w relacji do sierpnia) miał wzrost cen żywności (o 0,5 proc.), odzieży i obuwia (o 2,1 proc.), wzrost cen w zakresie transportu (o 1,0 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.), a także niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1 proc.).

(ISBnews) 

Autor: ISBnews

Zalogowanie do serwisu ekonomicznego analizy.bgzbnpparibas.pl
z Twojej obecnej przeglądarki nie jest możliwe.
Użyj nowszej wersji.

Pobierz teraz rekomendowaną przeglądarkę
i korzystaj w pełni z serwisu.
firefox firefox