MF: Lista przesłanek 'należytej staranności' będzie gotowa pod koniec X br.

13 września 2017, 14:51Warszawa, 13.09.2017 (ISBnews) - Lista przesłanek "należytej staranności" dla przedsiębiorców płacących VAT, będącej elementem uszczelniania VAT zostanie opracowana do końca października br., poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza.

"Będziemy starać się, by katalog dobrych praktyk w zakresie dopełnienia należytej staranności ujrzał światło dzienne z końcem października br." - powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza podczas podsumowania pierwszego etapu konsultacji podatkowych należytej staranności.

"Chcemy, by przesłanki do ustaleń katalogu należytej staranności były adekwatne do poziomu rozwoju przedsiębiorstw i możliwości technicznych firm - taki mamy cel. Daje to możliwość adekwatnego działania po stronie przedsiębiorstw" - dodał.

Celem opracowania listy przesłanek należytej staranności przez Ministerstwo Finansów jest uświadomienie uczciwych przedsiębiorców, jakie czynności powinni podjąć, aby nie być narażonym na ryzyko zakwestionowania u nich przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Konsultacje podatkowe w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych w kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego rozpoczęły się w MF pod koniec czerwca i trwały do 28 lipca 2017 roku. Jest to związane z procederem wykorzystywania mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści. Dotyczy to uszczuplania należności budżetu państwa poprzez wyłudzanie nienależnego zwrotu tego podatku lub nieodprowadzanie należności podatkowych z tytułu VAT. Uczestnikami tego procederu mogą stać się również uczciwi, lecz nieostrożni przedsiębiorcy, którzy narażają się na możliwość zakwestionowania przez organy podatkowe ich prawa do odliczenia podatku naliczonego.

(ISBnews)

 

Autor: ISBnews

Zalogowanie do serwisu ekonomicznego analizy.bgzbnpparibas.pl
z Twojej obecnej przeglądarki nie jest możliwe.
Użyj nowszej wersji.

Pobierz teraz rekomendowaną przeglądarkę
i korzystaj w pełni z serwisu.
firefox firefox