BOŚ Bank: Dane w tym tygodniu powinny potwierdzić odbicie w gospodarce

19 czerwca 2017, 12:33Warszawa, 19.06.2017 (ISBnews) - W tym tygodniu publikacja majowych danych z gospodarki krajowej prawdopodobnie wykaże solidne odbicie dzięki pod wpływem efektów sezonowych, uważają ekonomiści BOŚ Banku. Oczekują, jednakże, że pozostaną one bez wpływu na rynki.

"Oczekujemy solidnego odbicia dynamiki produkcji w przemyśle, budownictwie, sprzedaży detalicznej i dynamiki wynagrodzeń w przedsiębiorstwach głównie pod wpływem efektów sezonowych. Dane po oczyszczeniu z wahań sezonowych wskażą zapewne na utrzymanie korzystnej sytuacji gospodarczej przekładającej się na utrzymanie solidnego wzrostu zatrudnienia i dalszego spadku bezrobocia" - napisali analitycy w raporcie.

Ich zdaniem, w minionym tygodniu podwyższenie stóp procentowych o 25 pb do 1-1,25% dla stopy funduszy federalnych przez FOMC miało ograniczony efekt na rynki. Skala decyzji była ograniczona pomimo, negatywnego wpływu na rynki akcji oraz kursy walut gospodarek wschodzących przy wzroście rentowności obligacji skarbowych oraz aprecjacji dolara, wskazali analitycy.

"Polski rynek akcji podążał w minionym tygodniu za rynkami wschodzącymi i europejskimi, co poskutkowało spadkiem indeksu WIG o 1,1%, przy stosunkowo niewielkim znaczeniu decyzji FOMC. Odnotowano także lekki wzrost spreadu rentowności krajowych obligacji skarbowych wobec obligacji USA, niemniej wciąż w skali tygodnia poziom rentowności utrzymał się na bardzo niskim poziomie 3,15% dla papierów 10-letnich" - czytamy także. 

Z pozostałych wydarzeń na bieżący tydzień zaplanowane piątkowe publikacje danych dot. czerwcowego PMI dla strefy euro - zdaniem analityków - nie powinny mieć dla rynków istotnego znaczenia nie zakładając silnego osłabienia koniunktury.

Zeszłotygodniowa decyzja o podtrzymaniu terminu rozpoczęcia negocjacji z Komisją Europejską 19 czerwca w sprawie Brexitu nie ograniczy ryzyka negatywnego wpływu tego procesu na rynki, uważają ekonomiści.

"Rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii potwierdza natomiast ostrożność co do założeń, że wpływ procesu Brexitu pozostanie stricte lokalny (ograniczając się do aktywów finansowych na rynku brytyjski). Choć rozpoczęcie negocjacji zgodnie z dotychczasowym planem w krótkim okresie będzie ograniczać czynniki ryzyka, to w średnim okresie sytuacja staje się coraz trudniejsza z szerokim wachlarzem potencjalnych rozwiązań (łagodne vs. restrykcyjne ograniczenie współpracy z UE, uporządkowany vs. nieuporządkowany proces wyjścia, terminowość realizacji procesu)" - podsumowali analitycy.

(ISBnews)

 

Autor: ISBnews

Zalogowanie do serwisu ekonomicznego analizy.bgzbnpparibas.pl
z Twojej obecnej przeglądarki nie jest możliwe.
Użyj nowszej wersji.

Pobierz teraz rekomendowaną przeglądarkę
i korzystaj w pełni z serwisu.
firefox firefox